Úvodní slovo


Vítáme Vás na internetových stránkách věnovaných pivu a pivovarům. Pivo patří k jedněm z nejstarších nápojů na světě. Kdekdo z Vás si jistě řekne, že pivní kultura není tak bohatá jako například vinná kultura, ale je to pouze zdání. Po celém světě se vyrábí celá škála pivních druhů, typů, chutí, barev i síly. A přitom žádné z piv není stejné, a liší se pivovar od pivovaru.

Pěnivý mok má v českých zemí velkou škálu příznivců, dokonce bych si dovolil říci, že lidí, kteří pijí pivo je více než pravidelně holdujících vinařů, ale na druhou stranu, ani pivaři vínem často nepohrdnou, takže nemá cenu soudit, zda je více těch či oněch příznivců. V posledních letech se v českých zemích začíná objevovat pivní turistika. Dlouhé roky jsme byli zvyklý na známé značky místních velkých pivovarů, ale postupně začínáme objevovat zajímavé chutě pivních speciálů, znovuobjevujeme pšeničná piva a zkoušíme nové druhy, např. ALE, STOUTY a další zajímavé druhy piv. Tyto stránky se proto budou snažit Vám veškeré současně vařená piva přiblížit a popsat Vám jejich základní charakteristiky, a časem třeba i chutě, užitnost či další vlastnosti. Mějte však na paměti, že každému chutná trošku jiné chutě a zatímco jednomu z nás může některý kousek zachutnat, jinému tak mimořádný připadat nemusí. V našem hodnocení, až bude zavedeno, si proto všimněte těch značek, které bodou mít vyvážené pozitivní hodnocení od více degustátorů.

Pivo se od jakživa vaří v pivovarech, které mají různou podobu. Mohou to být malé varny, malé přístřešky, nenápadné baráčky, kláštery, ale také výrazné pivovarské budovy nebo rozsáhlé pivovarské továrny a areály. Každý z těchto pivovarů dokáže uvařit své charakteristické pivo a tím se odlišuje od ostatních výrobců. Můžeme proto nalézt piva světlá, polotmavá, tmavá, kvasnicová, filtrovaná nebo nefiltrovaná, piva s příchutí a tak dále. Škála výrobků je tak bohatá, že jen objet všechny pivovary v naší zemi by trvalo čtvrt roku, nehledě na to, že ochutnat všechny pivní značky je vážně náročný kousek.


Ať už pivo pijete jednou za čas nebo pravidelně, jistě zde naleznete doporučení, která piva jsou vhodná na "žízeň", která na časté pití, které na fajnšmekrovské pití nebo piva, které si dáte skutečně jen jednou.

Přeji Vám příjemné chvilky při objevování pivních chutí, příjemnou chuť a dobrý říz a hlavně, ať jdete vždy z takové ochutnávky s čistou hlavou a bohati o nové zkušenosti a zážitky, to vše Vám přeje autor těchto stránek

Karel Havránek